Co to znaczy dobra wędlina. Dobra wędlina to taka w której zawartość mięsa jest powyżej 80% i nie ma dodatków chemicznych

Najlepsza wędlina to taka do gdzie do wyprodukowania 100g szynki zużyto więcej niż 120g mięsa. Część konsumentów niestety zdaje się nie zwracać uwagi na przestrogi ekspertów i kupuje wędliny o podejrzanym, pełnym dodatkowych substancji chemicznych składzie. Należy mieć świadomość jakie spustoszenia w organizmie może zrobić taka wędlina. W składzie niektórych wędlin możemy znaleźć dużo różnego rodzajów dodatków chemicznych. Ich obecność w dużych ilościach może powodować określone skutki toksykologiczne np. prowadzić do zatruć pokarmowych.

Ostatnio w światowych mediach pojawiła się informacja, że wędliny dostępne w sklepach mogą być rakotwórcze. Czy powinniśmy się bać? Eksperci nie mają wątpliwości, spożywanie dużej ilości wędlin zawierających substancje chemiczne, do których zaliczamy m.in. azotany i azotyny, mogą być rakotwórcze .Światowa Organizacja Zdrowia określiła, że maksymalna dawka azotynów, jaką człowiek może codziennie bezpiecznie spożyć , wynosi 0,1 mg/kg masy ciała. Biorąc pod uwagę azotany, wartość ta jest minimalnie większa i wynosi 5 mg/kg masy ciała na dzień. Na azotanach jednak to się nie kończy. Technolodzy żywności wymieniają także fosforany, które przyspieszają starzenie się organizmu, oraz zwiększają ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, benzoesany mogą  z kolei  wywołać różnego rodzaju alergie. W wędlinach możemy również znaleźć  chlorek sodu, który spożywany w nadmiarze może zwiększać ryzyko zachorowani na choroby układu krążenia.

Firma Martika wyroby swojskie, tradycyjne do wyprodukowania 100g produktu, zużywa 135g mięsa i nie używa dodatków chemicznych. Wędzimy naturalnym dymem. My dbamy o twoje zdrowie, zadbaj i ty!