Tradycyjne wędliny smakują każdemu

To nie tak, że Martika jest jedyną firmą, które zajmują się wyrobem jakościowych, tradycyjnych wędlin. Warto jednak zastanowić się, dlaczego przeglądając dostępne na naszej stronie internetowej produkty, nie muszą Państwo dłużej szukać innego sklepu. Ze swojskimi specjałami, przyrządzanymi według 100-letniej receptury – zapisanej w zeszycie wiele lat temu – wszyscy mają możliwość zmiany lodówki w skrzynię skarbów, a domowego obiadu w iście królewską ucztę. Od samego początku naszym celem jest uzyskiwanie smaków oraz jakości wędlin z dawnych lat; tak, aby każdy smakosz przypominał sobie dzieciństwo i fantastyczne, ciepłe posiłki, spożywane w ukochanym, rodzinnym gronie.

Swojskie wędliny – nie tylko dla starszych

Co, gdy dopiero przeżywa się dzieciństwo? Śniadania, drugie śniadania, obiady, podwieczorki czy kolacje – a między nimi drobne przekąski, w zależności od ochoty i codziennych przyzwyczajeń. Jest to nieco łatwiejsze u dorosłych. Oni natomiast odpowiadają za żywienie dzieci, a jak wiemy – dobre mięso (pomijając oczywiście wegan i wegetarian) jest im potrzebne do prawidłowego rozwoju. Na szczęście w Martika trochę znamy się na tym, jak tworzyć najwyższej jakości tradycyjne swojskie wędliny. Państwa syn uwielbia kanapki? Te z tradycyjną szynką lub ze swojskim boczkiem na pewno będzie nosić chętnie do szkoły. Córka lubi baleron bądź wiejską kiełbasę? Istnieje sporo pomysłów na to, jak je przygotować, aby mogła zabrać je ze sobą – na przykład – na spotkanie z przyjaciółmi. Kiedy zgłodnieje, z pewnością doceni posiłek! Nie zapomnijmy też o tym, jak wyśmienite są żeberka swojskie, połączone z ostrymi przyprawami albo – odwrotnie – polane miodem.

Najlepsze przepisy Martika dla młodszych smakoszy

Planowanie dań na najbliższe dni nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, jeśli w naszym domu czekają dzieci. Z tego powodu na stronie internetowej Martika regularnie zamieszczamy coraz to ciekawsze przepisy – one z kolei czekają na to, żeby Państwo je wykorzystali! Na zimowy czas w sam raz nadaje się „recepta” na pierogi z pasztetowej. Tradycyjne wędliny tego typu świetnie komponują się z odmiennymi rodzajami przypraw. Serdecznie zapraszamy również do spróbowania makaronu z boczkiem i dynią, zupy tajskiej z polędwiczką wieprzową, kiełbasy zapiekanej z warzywami w pomidorach czy…bezglutenowej grochówki!