Żyjemy i pracujemy w Radomyślu Wielkim, niewielkim mieście na podkarpaciu. Czas płynie tu trochę wolniej, jakby się zatrzymał.

Jesteśmy rodzinną firmą Martika, która zajmuję się produkcją wędlin. Tradycja i pasja jest dla nas najważniejsza. Czerpiemy pełnymi garściami z tego co pozostawili nam nasi przodkowie.

Historia Martiki zaczyna się ponad 100 lat temu, w momencie gdy nasza Ciocia Jadzia zaczęła spisywać w zeszycie receptury przygotowania domowych wędlin. Mieszała w nim autorskie przepisy, którymi zachwycali się wszyscy z regionalnymi smakami. Zeszyt przetrwał wojnę i kolejne dekady aby następnie stać się podstawą do założenia firmy, która działa do dziś.

Dzięki naszej cioci, staremu zeszytowi i podtrzymaniu tradycyjnych metod produkcji, w 2014 roku, uzyskaliśmy pierwszy wpis na Listę Produktów tradycyjnych, będący dowodem na rzemieślniczy i tradycyjny charakter produkcji.

Nad każdym procesem produkcji, czuwa głowa naszej rodziny i właściciel firmy – Feliks Jaje. Dogląda on etapu wędzenia, doboru mieszanki przypraw, przygotowania mięsa i każdego, nawet najmniejszego szczegółu który ma wpływ na smak produkowanych wędlin. Dzięki jego upartości, jesteśmy w tym miejscu! Nie pozwolił kiedyś na rozbudowę firmy, a dziś nie pozwala na ustępstwa np. przy doborze surowców.

Wiele razy życie rzucało nam kłody pod nogi, jednak dziś czujemy się silni i pewni tego co robimy. Co więcej, jesteśmy dumni że osiągnęliśmy sukces,  podchodząc do życia z pokorą.

„Jeżeli w życiu powiodło Ci się bardziej niż innym, to zbuduj dłuższy stół, a nie wyższy płot.”

W 2020 roku powołaliśmy do życia Fundację Martika. Powstała z potrzeby serca, aby nieść pomoc potrzebującym. Nasza rodzina od zawsze starała się działać charytatywnie, dzielić tym co dał nam dobry los. Dziś wiemy, że razem możemy zdziałać jeszcze więcej! Środki pozyskujemy dzięki sprzedaży produktów naszej firmy. 5% z każdej sprzedaży przekazujemy na rzecz Fundacji.

Poza tradycją i pasją, wyznacznikiem naszych produktów jest jakość. Mięso, z którego korzystamy pochodzi od miejscowych hodowców, z którymi pracujemy od wielu lat. Przechodzi ono szczegółowe kontrole sanitarne, jak i nasze wewnętrzne weryfikacje. O wyjątkowości naszych wyrobów stanowią rónież starannie dobierane przyprawy i zioła, inne dla każdego rodzaju mięsa. Procesem wieńczącym opracowanie produktów jest wędzenie – tradycyjny sposób konserwacji. Dzięku niemu nasze mięsa nabierają szlachetności i zyskują charakterystyczny smak i wygląd. Dokładna instrukcja wędzenia naszą rodzinną tajemnicą, którą podobnie przekazujemy z pokolenia na pokolenie.

To wszystko, co stanowi o jakości Martiki jest zapisane w starym zeszycie. Pamiętamy o tym każdego dnia i dziękujemy za wszystko co nas spotkało.